Jestliže rádi experimentujete v kuchyni, nebo jen jednoduše chcete vědět, jaká je kvalita potravin, z nichž vaříte, pak rozhodně musíte vyzkoušet, jak se vyrábí domácí máslo. Jednak získáte čerstvý produkt jako od farmáře, jednak jeho výrobu zvládnete mnohem rychleji, než by vám trvalo dojet do supermarketu, pokud vám máslo zrovna doma dojde. V dnešní době rostoucích cen ho navíc lze připravit za téměř stejnou cenu, jakou se pyšní másla kupovaná.
Jak vyrobit domácí máslo
Ingredience
- 1 litr smetany ke šlehání 30–35 % tuku
Pomůcky
- Mixér nebo kuchyňský robot
- Cedník
- Mísa se studenou vodou
- Potravinářská fólie
Postup
1. Smetanu ke šlehání nalijte do mixovací nádoby. Použijte smetanu s alespoň 30% obsahem tuku. Čím je smetana tučnější, tím více z ní vyrobíte másla.
2. Zapněte mixér na nízkou rychlost a šlehejte smetanu, dokud nezačne houstnout. Jakmile začne vznikat hustá šlehačka, zvyšte rychlost mixování.
3. Pokračujte ve šlehání, dokud se ze směsi nezačne oddělovat máslo a podmáslí. Tento proces bude trvat přibližně 10–15 minut.
Zbylé podmáslí je užitečná tekutina, kterou můžete dále využít například při pečení.
4. Vzniklou máslovou hroudu dejte do síta, nechte z ní dobře okapat podmáslí a poté máslo důkladně propláchněte v míse se studenou vodou. Díky tomu z něj odstraníte zbytky podmáslí a získá pevnější strukturu.

5. Dále z másla důkladně vymačkejte přebytečnou vodu. Tento krok je klíčový pro to, aby máslo mělo správnou konzistenci a delší trvanlivost.
6. Máslo následně dejte na potravinářskou fólii, vytvarujte z něj požadovaný tvar (ideálně šišku) a zabalte ho do ní.
7. Hotové domácí máslo vložte alespoň na hodinu do lednice, aby ztuhlo.
Z jednoho litru smetany získáte přibližně 385 g domácího másla.
Vyplatí se vyrábět si domácí máslo?
Cenové srovnání
Cena kupovaného másla se pohybuje kolem 70 Kč za 250g kostku, přičemž ceny stále rostou. Na výrobu 385 g másla doma budete potřebovat 1 litr smetany ke šlehání, což odpovídá 5 kelímkům á 200 g. Upozorňujeme, že následující propočty jsou přibližné a liší se s ohledem na vybraný supermarket.
- Běžná cena smetany ke šlehání 33%: 5 × 36,90 Kč = 184,5 Kč
- Akční cena smetany ke šlehání 33%: 15 × 24,90 Kč = 124,5 Kč
Domácí výroba másla tak vychází:
- Běžná cena: 184,5 Kč / 385 g = 47,92 Kč za 100 g
- Akční cena: 124,5 Kč / 385 g = 32,34 Kč za 100 g
Cena kupovaného másla vychází na cca 28 Kč za 100 g. Při běžné ceně smetany je tedy domácí výroba znatelně dražší. Pokud ale nakoupíte smetanu v akci, mezi cenou kupovaného a domácího másla již není příliš velký rozdíl. Na kvalitě ho ale zaručeně poznáte.
Další tipy
Podmáslí rozhodně nevyhazujte. Můžete ho použít místo mléka třeba do těsta na lívance nebo palačinky, dále také do těsta na buchty nebo koláče či ho jen tak vypít. Domácí máslo lze navíc obohatit o různé ingredience, díky čemuž získáte zajímavé varianty příchutí. Nejčastěji se používají bylinky, sůl nebo česnek, neváhejte ale experimentovat a využít i další suroviny, které máte doma.
A jaká je jeho trvanlivost? Obecně cca 1 až 2 týdny, pokud jej skladujete v lednici v uzavřené nádobě. Pokud ho však budete skladovat v mrazáku, vydrží bez zkažení násobně déle. V takovém případě ale doporučujeme si hotové máslo před mrazením rozdělit na několik menších kousků, každý zabalit a jednotlivě zamrazit. Stačí si pak jen vytáhnout přesně tolik, kolik budete potřebovat,